مقالات گردشگری

دانستنی‌هایی جالب از ۶۰۰ جزیره ایران

جزیره فارسی

ایران چند جزیره دارد؟ اغلب افراد در برابر این پرسش می‌گویند ۱۰ تا یا مثلا ۲۰ تا. در حالی که ایران فقط بیش از ۴۰ جزیره در خلیج فارس دارد. نکته جالبش اینجاست که بیشتر ایرانی‌ها نمی‌دانند که ایران در مجموع بیش از ۶۰۰ جزیره دارد.

به گزارش میراث آریا و به نقل از فارس، جزایر بزرگ‌تر ایران مشهورترند و اغلبشان در خلیج فارس هستند؛ کیش و قشم و هرمز و لاوان و خارک و هنگام و تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی. از بیش از ۴۰ جزیره ایران در خلیج فارس حدود نیمی از آنها مسکونی هستند و خیلی‌هایشان را اسمشان را هم خیلی‌ها نشنیده‌اند مثل جزیره فارسی و خارگو و صدرا و شیف. البته غیرمسکونی‌ها نامشهورتر هم هستند مثل بونه و چراغی و خرو و دارا و صدف و عباسک و مرغی و ناز و نخیلو.

حالا باقی جزیره‌های ایران کجا هستند؟ بخش عمده‌شان در رود ارس هستند که رود مرزی شمال غرب ایران است و این‌طوری است: «ایران ۴۲۷ جزیره کوچک در رود ارس دارد که برای چرای دام استفاده می‌شود. اغلب این جزایر کوچک که در واقع یک تکه خشکی در میانه رود ارس هستند، با شماره مشخص شده‌اند».

جزایر ایران دیگر کجاها هستند؟ این‌جاها: «۱۰۲ جزیره در دریاچه ارومیه قرار دارند ازجمله جزایر کبودان، اشک داغی، آتش، آرزو، آذین و… جزایر آشوراده و آکاز و اسماعیل سای در دریاچه خزر قرار دارند… حدود ۱۵ جزیره ازجمله میان پشته، قلم گوده بزرگ، میان گوده، آبکنار، اکبرآباد، خشکی، میر حسن باغ و… در تالاب انزلی قرار دارند. جزایر گنبان و نرگس در دریاچه طشک در استان فارس واقع شده‌اند و جزایر علی یوسف و منک و چاه بیشه در دریاچه بختگان… در رود کارون و اروندرود نیز تعدادی جزیره وجود دارد».  

توسط مهدی نورعلی

دیدگاهتان را بنویسید