ثبت ملی, جاذبه های شهرستان اهواز, دانشنامه گردشگری دگر, سر واژه : خ, گردشگری تاریخی

خانه معین التجار بوشهری اهواز

بنای معین التجار بوشهری مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

خانه معین التجار، یکی از بناهای ارزشمند بافت قدیم اهواز، سرای بازرگان سرشناس حاج محمد تقی معین التجار است که در دوره قاجاریه با همکاری محمد حسن خان سعدالدوله در ساحل رودخانه کارون بنا شد.

معین التجار از بازرگانان مشهور شوشتر بود که به دلیل اصالت بوشهری به معین التجار بوشهری نیز معروف بود. وی شرکتی به نام شرکت ناصری برای کشتی‌رانی در کارون تأسیس کرده و مجموعه‌ای از بناها در بندر ناصری (اهواز امروزی) بنا کرد.

معین التجار در ساحل رود کارون تجارتخانه خود را تأسیس کرده و در کنار آن حمام، بازار، باغ و مسجدی احداث نمود که این مجموعه از کنار رودخانه تا حدود خیابان کاوه و بیمارستان امام خمینی (بیمارستان جندی شاپور) امتداد می‌یافته‌ است.

معین التجار با ساخت این سرا و کشیدن یک رشته خط آهن اسبی از کنار رودخانه تا محل مسجد حاج رئیس) معروف به مسجد سر سچه (مال التجاره‌ای را که از خرمشهر به وسیله کشتی به بندرگاه اهواز وارد می‌شد را با واگن‌های اسب کش تا این محل انتقال می‌داد.

سپس با استفاده از خط آهن شرکت نفت تا محل اهواز قدیم حمل کرده و در آنجا پس از تخلیه به وسیله کشتی به محلی به نام شلیلی در سه فرسنگی شوشتر می‌رساند. از سال ۱۳۰۷ تا سال ۱۳۳۲ کشتی‌های تجاری بار خود را در سرای این تاجر تخلیه می‌کردند.

سرای معین التجار تا چند سال قبل به صورت غرفه بندی یا به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه در سال ۱۳۷۴ بر اثر آتش‌سوزی بخش اعظم آن از بین رفت و بیشتر ستونها و سقف دچار آسیب دیدگی شدید شد.
در حال حاضر این بنا بازسازی شده است.

برای مشاهده اطلاعات کامل خانه معین التجار بوشهری اهواز در اپلیکیشن راهنمای گردشگری و صنایع دستی خوزستان دگر روی دکمه نارنجی کلیک کنید.
اپلیکیشن را میتوانید با کلیک روی تصویر موبایل دانلود و نصب کنید.
اپلیکیشن گردشگری خوزستان دگر

دریافت اطلاعات کامل از خانه معین التجار بوشهری اهواز با نصب تنها اپلیکیشن راهنمای گردشگری خوزستان

با استفاده از اپلیکیشن خوزستان دگر جاذبه های گردشگری خوزستان رو :
1. بشناسید، قبل از بازدید
2. انتخاب کنید، قبل از رفتن
3. مسیریابی کنید، قدم به قدم از هر نقطه کشور تا جاذبه گردشگری انتخاب شده (آفلاین و آنلاین)
4. بازدید کنید، با چشم باز
5. نظر و امتیاز بدین
6. با دیگران به اشتراک بذارید و مبلغ و معرف جاذبه های استان خوزستان باشید برای دانلود و نصب اپلیکیشن خوزستان دگر روی تصویر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید