حسنعلی عطار (معمار)

شادروان استاد حاج حسنعلی عطار
استاد حاج حسنعلی عطار در سال 1317 هجری شمسی در شوشتر و در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. ایشان از نوجوانی کار خود را نزد معماران چون مرحوم حاج محمد علی عشرتی و استاد فقید حاج موسی رحمن که از معماران شناخته شده ی معاصر در شوشتر بودند شروع کرد و پس از مدتی به دلیل دارا بودن استعداد ذاتی بسیاری از فنون کار را نرد این استادان فرا گرفت.
مرحوم استاد حاج حسنعلی عطار دارای اخلاقی خوش بود و همواره دوستان و همکاران خود را به مردم داری سفارش می نمود. این استاد فرزانه تا اواخر عمر دست از کار نکشید و همواره راهنمایی مناسب برای علاقه مندان و هنرجویان این فن در شوشتر بودند.
استاد عطار بعد از عمری تلاش به دلیل بیماری در روز دوم فروردین 1389 در سن 72 سالگی روی در نقاب خاک کشیدند.
مرحوم استاد حاج حسنعلی عطار آشنائی کامل با هنر خوون چینی و نقش مایه های آجری داشتند و از ایشان آثار زیادی به یادگار باقی مانده است. ایشان همچنین تسلط به ردیف‌های موسیقی محلی و مقامی به ویژه موسیقی کار و آوازهائی که معماران شوشتری حین کار می خواندند داشتند و از او آثار و مصاحبه هائی در این خصوص باقی مانده است.
از کارهای اجرائی ایشان می‌توان به مرمت تزئینات خوون چینی بالای محراب تابستانی مسجد جامع شوشتر در سال 1347، مرمت و بازسازی ورودی‌های بعضی مساجد تاریخی شوشتر نظیر مسجد شرف الدین، مسجد شاه صفی و مسجد مستوفی و نیز کارهای زیادی در خانه‌های تاریخی نظیر خانه بنده خدا در سال 1338 شمسی اشاره کرد.
به روان پاکش درود می فرستیم و یادش را گرامی می داریم.

نویسنده :
علی محمد چهارمحالی

لینک منبع:
https://www.instagram.com/p/CDAVxb5AkPL/