آبشار شوی

برای مشاهده کامل این جاذبه توسط گوشی تلفن همراه، مسیریابی دسترسی به آن، مشاهده نظرات دیگران و شرکت در نظرسنجی،

اپلیکیشن راهنمای گردشگری خوزستان دگر

را روی گوشی خود نصب کنید

 

روش‌های دانلود اپلیکیشن دگر :


1. استفاده از سایت یا اپلیکیشن کافه بازار


2. وب سایت دگر (لینک بالا)


3. ارسال پیامکی عدد یک به شماره 10009106114124

آبشار شِوی شهیون شهرستان دزفول بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آبشار شوی در رشته ‌کوه‌های زاگرس در روستایی به نام شوی در دهستان امامزاده سیدمحمود از توابع بخش شهیون در شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است.

این آبشار در بخش شهیون شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است.
این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و اولین اثر طبیعی ملی استان خوزستان به ثبت رسیده ‌است.

آبشار شوی که در نزدیکی کوه سالن و فاصله 65 کیلومتری از مرکز بخش شهیون و 100 کیلومتری مرکز شهرستان دزفول قرار دارد، از طبیعتی سرسبز و زیبا در فصل بهار برخوردار است. بهترین زمان بازدید از این آبشار در اوایل فصل بهار و خصوصاً ماه فروردین می‌باشد که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به این منطقه بخشیده‌است.

توصیف آبشار
آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دزِ در استان خوزستان می‌ریزد.

پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود. (گفتنی است زبان محلی روستای شوی و بخش شهیون شهرستان دزفول ، گویش بختیاری می باشد)

این آبشار در زمره ی زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد و ارتفاع ۸۰ متری و عرض ۷۵ تا ۸۵ متری آن سبب شده تا از نظر بزرگی به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای طبیعی خاورمیانه محسوب گردد.

در بدنه ی آبشار خروجی هایی وجود دارد که آب را با فشار به بیرون هدایت می کنند. آب پس از سقوط از ارتفاع به صورت پله پله در مسیری پوشیده از خزه های سبز جریان می یابد تا به رودخانه برسد.

به دلیل همین ویژگی های ارزشمند، نام آبشار شوی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و اولین اثر ملی خوزستان، از تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

پس از ۳۰ دقیقه کوهپیمایی، کمی آنطرف تر آبشاری دیگری که همه آن را به نام آبشار شوی دوم می شناسند اما با شکل بسیار متفاوت از آبشار اول وجود.

در محل خروجی آبشار غاری دیده می شود که به نقل از محلی ها، کیلومترها طول دارد. البته بدون ابزار و ادوات غارنوردی و آشنایی به اصول اولیه نباید وارد آن شوید.

اگر علاقه مند به کوهنوردی هم باشید می توانید لذت صعود به کوه های اطراف را برای خود رقم بزنید.