میراث جهانی خوزستان در یونسکو
  مقدمه:
میراث جهانی یونسکو (به انگلیسی: World Heritage Sites) به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که هر سال توسط کمیته میراث جهانی یونسکو برگزیده میگردند.

مکانها و محوطه هایی که فهرست میراث جهانی یونسکو قرار می‌گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی، متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می‌شوند و دولت‌ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.
بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت میراث جهانی کنند. پس از ثبت، حفاظت از این آثار در عین باقی‌ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو یونسکو خواهد بود.
ایتالیا با 50 اثر ثبت شده مقام نخست را در تعداد آثار میراث جهانی یونسکو در جهان دارد.بعد از آن چین با ۴۷ اثر و اسپانیا با ۴۴ اثر ثبت‌شده سه کشور برتر در این فهرست هستند.
ایران نیز تا سال 1396 با ثبت 21 اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو حضور دارد که استان خوزستان با داشتن 3 اثر زیر رتبه اول استانهای ایران را دارا میباشد که این امر گواه مزیت بالای گردشگری استان خوزستان میباشد. همچنین اولین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو نیز معبد چغازنبیل خوزستان میباشد که این خود افتخار دیگری برای استان خوزستان به شمار می آید.
نام اثر نام اثر تاریخ ثبت شماره ثبت توضیحات
چغازنبیل Choqa Zanbil 2.jpg ۱۹۷۹ ۱۱۳ چغازنبیل نیایشگاهی باستانی‌است که در زمان عیلامی‌ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌جامانده از شهر دوراونتش است.
سازه‌های آبی شوشتر Shushtar Abshar.JPG ۵ تیرماه ۱۳۸۸

 ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹
۱۳۱۵ سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده‌است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده‌است.
محوطه تاریخی شوش Lion Darius Palace Louvre Sb3298.jpg ۲۰۱۵ ۱۴۵۵ شهر باستانی شوش یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان است. طبق اسناد باستانی شوش از مهمترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده‌است. شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته‌است.