شهر شادگان

مرکز شهرستان شادگان

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

معرفی :

شهرستان شادگان در جنوب خوزستان به آبادان منتهی میشود و به وسیله رودخانه جراحی کشاورزی دشت شادگان را مشروب میسازد. در تاریخ از ساختمانها و آتشکده ها، پرده های دیبا و بافته های زیبای آن شهر و همچنین وجود چشمه های آب گرم و گوگردی اشاره شده است.

تالاب بین المللی شادگان در جنوب خوزستان و در نزدیکی شهر شادگان قرار دارد. مساحت آن بیش از 400.000 هکتار است و در حدود 150 نوع پرنده بومی و مهاجر در این تالاب زندگی میکنند.

 

کشاورزي و دامداري

آب و هواي گرم و مرطوب شهرستان شادگان سبب رواج محصولات گرمسيري در اين ناحيه شده است. گندم، خرما و برنج از عمده ترين محصولات كشاورزي منطقه به شمار ميروند. دامداري نيز در اين شهرستان رواج داشته و انواع فرآورده هاي لبني و توليدات دامي مانند لبنيات، پشم و پوست از محصولات دامي اين شهرستان ميباشد.

 

مشخصات جغرافيايي

شهرستان شادگان با 3197 كيلومتر مربع مساحت در جنوب غربي استان خوزستان واقع شده و مركز آن شهرشادگان است. اين شهرستان از شمال به شهرستان اهواز، از شرق به شهرستان بندر ماهشهر، از غرب به شهرستان خرمشهر و از جنوب به شهرستان آبادان محدود ميشود. شهر شادگان مركز اين شهرستان با 9/5 كيلومتر مربع مساحت در 108 كيلومتري جنوب اهواز از نظر جغرافيايي بين 30 درجه و 39 دقيقه پهناي شمالي و 48 درجه و 40 دقيقه درازاي شرقي نسبت به نصف النهار گرينويچ قرار دارد. بلندي اين شهر از سطح دريا 5 متر و آب و هواي آن گرم و مرطوب است. دو راه ازشهرستان شادگان به اطراف كشيده شده است که عبارتنداز:

  • به سوي شمال غربي به درازاي 28 كيلومتر تا دارخوين (مسير راه اهوازـ آبادان)

  • به سوي جنوب شرقي به درازاي 14 كيلومتر تا خور دورق (مسير راه بندر ماهشهرـ آبادان). فاصله هوايي اين شهرستان تا تهران 613 كيلومتر است.

 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

نام پيشين و فارسي شهرستان شادگان دراك بوده كه اعراب آن را معرب كرده و دورق ناميدند. که ظاهرا مركزآن روستاي كنوني مدينه بوده است. دورق يکي از شهرهاي قديم ايران، سابقه تاريخي طولاني داشته که به تدريج ويران شد و از ميان رفت. شادگان در دوره اي نيز به نام فلاحيه ناميده شده است. دلايل انتساب اين شهر به اين نام متفاوت ذکر شده است. برخي اين واژه را متشکل از دو بخش فل به معني دشت و حيه به معني مار دانسته و علت آن را وجود مارهاي بزرگ در اين منطقه در گذشته ميدانند. برخي نيز بر اين باورند كه نام فلاحيه از کلمه فلاح به معني كشاورز گرفته شده و چون زمين اين منطقه آبرفتي بوده و استعداد كشاورزي آن زياد است آن را فلاحيه ميگويند. از آنجا که ناحيه دورق (شادگان) به صورت جزيره اي است كه دور تا دور آن را باتلاق، نهرهاي بسيار، نخلستان، پوشش گياهي، جنگل و نيزار فرا گرفته از راهزنان و غارت گران مصون مانده و به محل امني تبديل شده است. دورق، سورگ يا سرق نام هاي قديمي اين منطقه هستند ولي نام باستانی و اوليه شهر، شادكان يا شادگان بوده که با تصويب فرهنگستان وقت، اين شهرستان به نام باستانی خود يعني شادگان ناميده شد.

 

طبيعت درشهرستان شادگان

رودخانه جراحي كه با نام زرد كوه از كوه هاي جنوبي ایذه سرچشمه گرفته در رامشير حومه ماهشهر و شادگان به نام جراحي جريان يافته و در انتها به خورموسي در خليج فارس وارد مي شود. اين رودخانه و شعبات آن دشت شادگان را كاملا آبياري نموده و مهمترين شاخه آن رود شادگان است كه به کارون ميريزد. بقيه شعبات جراحي در دشت شادگان فروكش ميكند. بر اثر طغيان رودخانه جراحي تالاب هاي بزرگي در اين قسمت به وجود آمده است كه به زبان محلي به آن هور يا خور ميگويند. اين تالاب ها پهنه كم عمق آب محصور در خشكي هستند كه اطراف آن را سبزه و نيزارهاي زيادي فرا گرفته است. مهمترين تالاب خوزستان تالاب شادگان ميباشد.

 

ديدنيها، گردشگری و میراث فرهنگی :

صنایع دستی و سوغات :

زیر ساختها، صنايع و معادن :

کشاورزی و دامداری :

مشخصات جغرافيايی :

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

طبيعت :

دوران انقلاب اسلامی :

دوران دفاع مقدس :

دستاوردهای انقلاب اسلامی :

اقلیم و آب و هوا :

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان