شهر رامهرمز

مرکز شهرستان رامهرمز

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

معرفی :

شهرستان رامهرمز با مساحت 4949 کیلومترمربع در مشرق استان خوزستان واقع گردیده است. مهمترین منبع تامین آب این شهرستان رودخانه مارون است. این شهر خطه ای آباد و پر اهمیت بوده که سلمان فارسی از ياران نزديك پیامبر اسلام (ص) در آن زاده شده است. این شهر در دوره ساسانی رونق بسیاری داشته و بنای آن را به هرمز اول پادشاه ساسانی، نسبت میدهند. پرورش کرم ابریشم، پارچه های زیبا، عطریات و حصیر بافی و کتابخانه ای بزرگ ویژگیهای تاریخی این شهر را تشکیل میدهند.

از جمله آثار مهم این شهرستان :

  1. آرامگاه علمدار (آرامگاه سید میر صالح) : قدمت این بنا به دوره سلجوقی میرسد.

  2. آرامگاه هرمز ساسانی : در كنار يكي از خيابانهاي اصلي شهر رامهرمز در باغ برده شور واقع است.

  3. تَل برمی: تل برمي يا برمك در جنوب شهر رامهرمز و نزديك آبادي كيمه قرار گرفته است که در آن مجسمه جانوران و سفالهای منقوش و همچنين اشياي مسين بدست آمده است.

  4. سد جره : بقاياي مهمترین سازه آبی تاریخی رامهرمز بوده که قدمت آن به دوره ساسانیان میرسد.

  5. شهر مختارك

  6. عمارت صمیمی : یکی از زیباترین ساختمانهای دوره قاجاریه در رامهرمز است.

  7. غار صیدون کبوتری

  8. قلعه امیر مجاهد : این قلعه در زمان استقرار و سلطه خوانین بختیاری در منطقه رامهرمز در اواخر قاجاریه ساخته شده است.

  9. قلعه دا و دختر (مادر و دختر) : این قلعه در شمال شهر رامهرمز در دوران ساسانیان ساخته شده است. شكل شكل دايره مانند هر دو واحد قلعه معماري قلعه سازي رومي را مي رساند و همانند آثار باقيمانده قلعه هاي رومي جنوب مديترانه است.

  10. قلعه يزدگرد

شهرستان رامهرمز

رامهرمز در 95 كيلومتري شرق اهواز قرار گرفته و منسوب به هرمز ساساني است. بررسي هاي باستانشناسي استقرار انسان در دشت رامهرمز را حد اقل تا هزاره ششم پيش از ميلاد مشخص نمود. علاوه بر كشف آثاري مربوط به دوره عيلامي شواهد مربوط به شكوفايي منطقه در دوره ساساني و اسلامي نيز يافت شده است. شهرستان رامهرمز در سال هاي اخير مجددا اهميت گذشته خود را به دست آورده و رو به توسعه و ترقي نهاده و امروزه از شهرستانهاي مهم استان خوزستان به شمار ميرود. در بعضي از روستاهاي اين شهرستان قالي بافي، جاجيم بافي، خورجين بافي و سياه چادر به صورت محدود بافته ميشود كه صرفاً جنبه خود مصرفي دارد. از آثار منطقه رامهرمز ميتوان تل گستر، تل برمي، قلعه دا و دختر، قلعه عظيم يزدگرد و مختارك، سد تاريخي جره (سارو)، بقعه علمدار و قدمگاه امام رضا (ع)، باغ صميمي، خانه امير مجاهد و بقعه سيد حسين زاهدون را نام برد.

صنايع و معادن

در مركز شهرستان رامهرمز كارخانه هاي توليد قير سازي، آجر و آهك پزي و توليد گچ وجود دارد كه به صورت بخش خصوصي داير شده است. معادن گچ در شمال رامهرمز در ابتداي راه رامهرمز به ایذه قراردارد كه به طريقه مكانيكي مورد بهره برداري قرار ميگيرد.

کشاورزي و دامداري

اقتصاد رامهرمز بر اساس زراعت، دامداري، باغداري و كارگري بنا نهاده شده است. كشاورزي در اين شهرستان به صورت سنتي انجام ميگيرد و كشاورزي مدرن و مكانيزه در هيچ جاي اين شهرستان مشهود نيست. نوع كشت بيش تر آبي بوده و كشت ديم فقط به گندم و جو اختصاص يافته است. منابع آب كشاورزي، رودخانه و چشمه و در بعضي از روستاها چاه هاي عميق و نيمه عميق هستند. ازعمده توليدات كشاورزي اين شهرستان مي توان گندم، جو، يونجه، خرما و تره بار را نام برد. دامداري نيز در اين شهرستان به صورت سنتي در كنار كار و كشاورزي انجام ميگيرد. مناطق شمالي، شرقي و جنوب شرقي اين شهرستان مناسب ترين مراتع براي چراي دام هاي اين شهرستان هستند. از جمله چراگاه چهل پلكاني در شمال رامهرمز كه ايلات و عشاير كوچ رو در فصل پاييز و زمستان به اين منطقه وارد ميشوند قابل ذكر است. فراورده هاي دامي و گوشت رامهرمز از جمله صادرات اين هرستان به منطقه به شمار ميرود.

مشخصات جغرافيايي

شهرستان رامهرمز با 4257 كيلومتر مربع مساحت در شرق استان خوزستان واقع شده که از شمال به شهرستان هاي ایذه و مسجد سليمان، از شرق به استان كهكيلويه و بويراحمد، از غرب به شهرستان اهواز و از جنوب به شهرستان بندر ماهشهر محدود است. مركز آن شهر رامهرمز است كه با 3/7 كيلومتر مربع مساحت در 100 كيلومتري شرق اهواز بين 31 درجه و 16 دقيقه پهناي شمالي و 49 درجه و 37 دقيقه درازاي شرقي نسبت به نصفالنهار گرينويچ قرار دارد و بلندي آن از سطح دريا 160 متراست. آب و هواي رامهرمز گرم بوده و رودخانه جراحي از شرق رامهرمز ميگذرد. رامهرمز بر سر چهارراهي قرار گرفته است که به شرح ذيل است:

راه آسفالته به سوي جنوب شرقي به درازاي 90 كيلومتر تا بهبهان

راه آسفالته به سوي شمال شرقي به درازاي 57 كيلومتر تا باغملک (جانكي)

راه آسفالته اصلي به سوي جنوب غرب تا راه اصلي آسفالته اهواز بندر ماهشهر به درازاي 39 كيلومتر

راه اصلي به سوي شمال غربي به درازاي 15 كيلومتر

فاصله هوايي شهرستان رامهرمز تا تهران 552 كيلومتر است.

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

رامهرمز نام شهري از بناهاي هرمز پادشاه ساساني در حوالي شوشتر است که در قديم به آن سمنگان ميگفتهاند که آن را ساده كرده، رامز و منسوب به آنجا را رامزي و رامي ميگويند. ياقوت حموي ميگويد كه رامهرمز متشكل از دو كلمه رام (به پارسي يعني مقصود) و هرمز (نام يكي از خسروان ساساني) بوده است. برخي ميگويند رامهرمز نامي كوتاه شده از رامهرمزاردشير بوده و اين شهري است نام دار در خوزستان و عامه مردم خوزستان اين شهر را رامزي گويند. برخي نيز گفته اند به دليل بنا شدن شهر رامهرمز در دوره هرمز ساساني نام اين شهر رامهرمز شده است. در جغرافياي تاريخي قدمت خوزستان را بيش از 6000 سال ميدانند و پيدايش قديميترين تمدن بشري در شوش مشخص گرديده و در دوران هخامنشيان و اشكانيان و ساسانيان نه تنها بر عظمت منطقه افزوده گشت بلكه شهرهايي نيز در آن دوران ايجاد شده كه بدون شك رامهرمز يكي از آن شهرهابوده است. ويرانه هاي اسك بين راه رامهرمز و ارجان در راه بهبهان و ويرانه هاي طاق نصرت به جاي مانده از دوره ساساني در شهر رامهرمز، گذشته پرشكوه تاريخي آن را نشان ميدهد. در قرن 4 هجري قمري رامهرمز به سبب كرم ابريشمي كه در آن به عمل ميآمد و به ديگر نقاط صادر ميشد شهرت جهاني داشت. شهرستان رامهرمز در سال هاي اخير مجددا اهميت گذشته خود را به دست آورده و رو به توسعه و ترقي نهاده و امروزه از شهرستان هاي مهم استان خوزستان به شمار ميرود.

طبيعت درشهرستان رامهرمز

مهمترين منابع آبي شهرستان رامهرمز را آب هاي سطحي و رودخانه ها تشكيل ميدهند اين رودخانه ها عبارتند از رودخانه هاي: آب دره، نج، آب رازك، ابوالفارس، اعلا، بابا احمد، تلخ، تنگ اناري، تنگ تلخ، تنگ سيلو، تنگ كوشك، تنگ نايب، جزاحي، خور، دره ديم خركن، دره سليماني، دره شمولي، دره قير، رامهرمز، سمه، سور، دزگيلي، شور، صندلي، كندك، گزين، گوپال، لوداب، ليرآب، مارون، ماله، نهر قطراني، نهر گاهن. رودخانه اعلا از كوه هاي منگشت در شمال شرقي رامهرمز سرچشمه گرفته و پس از آبياري نمودن قسمتهايي از اين شهرستان به رود مارون ميريزد. رود مارون كه از شعبات رودخانه جراحي به شمار ميرود از كوه هاي استان كهگيلويه و بويراحمد سرچشمه ميگيرد و در شهرستان رامهرمز با شعبه ديگر به نام زلال درآبادي كلات شيخ تلاقي يافته و تشكيل رودخانه جراحي در شهرستان شادگان را ميدهد. در محلي به نام خوردورق شاخه اي به نام شادگان از آن منشعب ميگردد و خود جراحي در خورموسي به خليج فارس ميپيوندد. بابا احمد يك رود دائمي به طول تقريبي 45 كيلومتر است كه از دامنه كوه مقر در 45 كيلومتري شرق جنوبي رامهرمز سرچشمه گرفته و به نام تنگ نايب رو به جنوب روان ميشود و پس از آميختن با يك ريزابه بزرگ شرقي به رودخانه بابا احمد تغيير نام ميدهد و به رود مارون ميريزد. تنگ تلخ يك رود فصلي به طول 12 كيلومتر است كه از دامنه كوه آوشتون در 41 كيلومتري جنوب شرقي رامهرمز سرچشمه گرفته و به رود ابوالفارس ميريزد.

ابوالفارس يكي رود دايمي به طول 35 كيلومتر است كه از دامنه غربي كوه قلعه نجف در 30 كيلومتري شرق جنوبي رامهرمز سرچشمه گرفته و به نام آب دره نج رو به جنوب غربي سرازير ميشود و كوه دشت كلاب را دور ميزند و پس از مخلوط شدن با يك ريزابه نسبتا بزرگ شرقي به رود ابوالفارس تغيير نام مييابد و در 33 كيلومتري جنوب شرقي رامهرمز به رودخانه مارون ميريزد.

کوه چادون رامهرمز

كوه چادون به بلندي 2430 متر در دهستان اسوار بخش مركزي و در 53 كيلومتري جنوب شرقي شهر رامهرمز، و شمال شرقي روستاي دره بيد واقع است. رودخانه هاي سندان و تلخ از اين كوه سرچشمه ميگيرند. از غرب به كوه تنبلان ميپيوندد. تنگ سندان كه در شرق اين كوه قرار دارد آن را از سياه كوه جدا ميكند. اين كوه پوشيده از جنگل و جزو رشته كوه سفيد كوهستان بزرگ زاگرس است.

کوه تنبلان رامهرمز

كوه تنبلان به بلندي 2110 متر در دهستان اسوار (ابوالفارس) از بخش مركزي و در 43 كيلومتري شرق شهر رامهرمز، جنوب روستاي دره بني قرار دارد. اين كوه از شمال غربي به كوه بنار كموتران و كوه گردكي، از جنوب به كوه چتلين، از شمال به كوه سام، و از جنوب شرقي به كوه مهره متصل است. جزو رشته كوه سفيد از كوهستان بزرگ زاگرس به شمار ميرود و پوشيده از جنگل است.

کوه قلعه نجف رامهرمز

كوه قلعه نجف به ارتفاع 1765 متر در دهستان اسوار بخش مركزي شهرستان رامهرمز و در 37 كيلومتري جنوب شرقي شهر رامهرمز واقع است. سرچشمه آب دره نج، آب ابوالفارس، و رودخانه تلخ از اين كوه است رشته اي از مجاور روستاي دالون واقع در شمال غربي تا تنگ انارج واقع در جنوب شرقي به طول 26 كيلومتر كشيده شده و رودخانه تلخ، سراسر دامنه شرقي آن را ط ميكند. اين كوه پوشيده از جنگل و جزو كوهستان بزگ زاگرس است.

کو ردكي رامهرمز

كوه گردكي به بلندي 1513 متر در دهستان رستم آباد بخش مركزي در 32 كيلومتري شمال شرقي شهر رامهرمز، شمال غربي روستاي دالون واقع است. اين كوه از جنوب شرقي به كوه تنبلان و كوه بنار كموتران متصل ميشود و رودخانه اعلا از دامنه شمالي آن ميگذرد. قسمت بزرگي از اين كوه از جنگل پوشيده شده و جزو كوهستان بزرگ زاگرس به شمار ميرود.

مهره رامهرمز

كوه مهره به ارتفاع 2849 متر در دهستان اسوار بخش مركزي و در 54 كيلومتري جنوب شرقي شهر رامهرمز، جنوب روستاي ماوي واقع است. اين كوه از شمال غربي به كوه تنبلان، از جنوب به كوه چادون، و از جنوب شرقي به سياه كوه متصل است و جزو رشته كه سفيد از كوهستان بزرگ زاگرس به شمار ميرود. اين كوه پوشيده از جنگل است و در مرز شهرستان هاي رامهرمز، ایذه، و كهكيلويه قرار دارد.

 

ديدنيها، گردشگری و میراث فرهنگی :

صنایع دستی و سوغات :

زیر ساختها، صنايع و معادن :

کشاورزی و دامداری :

مشخصات جغرافيايی :

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

طبيعت :

دوران انقلاب اسلامی :

دوران دفاع مقدس :

دستاوردهای انقلاب اسلامی :

اقلیم و آب و هوا :

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان