شهر هفتگل

مرکز شهرستان هفتگل

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

معرفی :

زمانی هفتگل یکی از زیباترین شهرهای خوزستان حتی ایران بوده است. خانه های سنگی ساخته شده بدست صنعت نفتی ها، با وجود گذشت نزدیک به 80 سال هنوز، زیبایی معماری بی مانند شان را حفظ کرده اند.

خانه ها اینگونه اند که قسمت مسکونی در مرکز با سقفی شیروانی مجاور یک باغچه بزرگ و سرسبز می باشد. زمانی از خیابان های شهر بوی گل نرگس به مشام میرسیده است، با لاین هایی که تماما پوشیده از چمن بوده اند. تا حدود سی سال پیش، این شهر یکی از زنده ترین شهرهای صنعتی استان بوده، اما پس از جابجایی هایی در حوزه استحفاظی و چند مرکز صنعتی، این شهر به سرعت رو به افول رفت و هم اکنون یک بخش به حساب می آید.

در آن زمان جمعیت شهر ترکیبی بوده از اصفهانی ها و بختیاری ها و ترک زبان های قشقایی خوزستان و مهاجرینی از سایر مناطق، اما هم اکنون بیشتر جمعیت در اختیار کوچ نشینان قشقایی و بختیاری می باشد. زبان مردم هفتگل، فارسی بدون لهجه می باشد، اما تا حدودی آهنگ رقیق شده خوزستانی و گویش بختیاری در آن دیده می شود. در اطراف این بخش روستا های عرب زان و لر زبان زیادی وجود دارد. این منطقه بخاطر مراتع سرسبز، از دیر باز پذیرای کوچ نشینان بوده است.

هفت كل يا هفت نشانه را زماني " دشت بهار" مي ناميدند. سنگ بناي زايش اين شهر، با نخستين كوشش ها براي اكتشا ف نفت (1928 ميلادي و 1307 شمسي) نهاده شد. هفتگل را دومين شهر نفت خيز خاور ميانه مي دانند كه در جنوب غربي كشور، بين 49 درجه و 2 دقيقه و 55 ثانيه عرض جغرافيايي واقع شده است. هفتگل در 90 كيلو متري شهر اهواز، مركز استان قرار دارد و راه ارتباطي سه استان است. شهر در دشتي آبرفتي وجود دارد كه دور تا دور آن را تپه هاي گچي احاطه كرده اند كه بعضي از آن ها به كوه هاي مكوند و مهبين معروف هستند. شهر هاي رامهرمز، باغملك و مسجد سليمان همسایگان دیرینه ی آنند. هفتگل در هشتاد كيلومتري جنوب شرقي مسجدسليمان و در نود و پنج كيلومتري اهواز واقع شده است و دويست و هفتادو پنج متر از سطح دري رتفاع دارد. باغ ملک هم در شمال خاوری آن قرار دارد.در سي كيلومتري شمال غربي هفتگل منطقه اي بنام نفت سفيد وجود دارد كه يكي از توابع هفتگل مي باشد وجه تسميه آن بعلت وجود چشمه اي جوشان و جاري از نفت سفيد (نفت بي رنگ) است كه در گذشته بوسيله مشك آن را براي روشنائي و گرم.و.....به اطراف برده مي بردند.در جنوب، خاور و باختر آن قرار دارند. در باره ي وجه تسمه ي نام هفتگل ديدگاه، روايات و باور هاي گوناگوني وجود دارد.اما آن چه در همه آنها مشترك است، كشته شدن هفت نفر در آن خطه؛ و بر پا داشتن هفت برد نشانده در ابتدا و بعد هفت ستون بر روي تپه بوده است. یکی ازسه معنی کل در گويش بختياري ,"برد نشانده" است. هفتگل را از زيباترين مسير هاي عشاير كوچ زي به ويژه ايل بختياري و اقوام قشقايي مي دانند.

بهار پر از نرگس و شقايق و دشت هاي رنگارنگ آن زبانزد ديدار كنندگان از آن جا بوده است. اهميت اقتصادي ميدان هاي نفتي آن به حدي بوده كه در جنگ جهاني دوم تحت محافظت شديد ارتش متفقين قرار داشت. برم گاو ميشي، جاروكار (فرح آباد، اسلام آباد) مهر آباد، حاتم آباد، هوره، نمره يك، توف شيرين و قلعه عقاب های آن، در كنار آبگير و باغ ملك. توا بع ديگر هفتگل : گزين_ برمكان- چمن لاله - سر تيوك عليا و سفلي - برم گاو ميش عليا و سفلي - توف شيرين يا توف سفيد - هوره - نمره يك - پالايشگاه - مهر آباد- كور كرد - رود زرد ماشين - رود زرد كایدرفيع جارو. به طور كلي هفتكل داراي 40 روستا مي باشد.
جمعيت هفتكل در حال حاضر 30000 نفر است. اين شهر داراي 24 دبستان، 22 مدرسه راهنمايي، 16 دبيرستان حرفه اي و كار و دانش، 2 دبيرستان مخصوص بزرگسالان مي باشد كه تعداد 6700 نفر دانش آموز و دانش پژوه در آن مشغول تحصيل مي باشند.

 

ديدنيهای شهرستان :

همه بافت خانه ها و ادارات شهر كه معماري خاص انگليسي _ هندي را دارند جزو آثار تاريخي محسوب میگردند. دبيرستان رودكي هفتگل، مهمانسراي شركتي، بقایای پالایشگاه، سينماهاي كارگري،كارمندي، باشگاه نيرو و خانه هاي كارگري و كارمندي (بنگله) را كه داراي معماري منحصر به فرد هستند، يادگار هاي اوج رونق شهر مي دانيم. به عنوان يك نمونه  تاريخي دبيرستان رودكي اشاره اي كوتاه مي كنيم.

دبيرستان رودكی (1307) در آغاز به عنوان دبستان، كاربري آموزشي خود را آغاز نمود اين دبيرستان از سال 1324 شمسي فعاليت هاي آموزش متوسطه ي خود را آغاز كرد. وسعت آن 3000 متر مربع مي باشد. ناقوس بالاي سر در آن - كه در حال حاضر مفقود شده، يادگاري از كليسا بودن آن در سال هاي اوليه ي فعاليت هاي ستخراج نفت است.

 

صنايع و معادن :

صنايع قالي بافي و فرش بافي در هفتگل رونق دارد و گليم هفتگل با نقش و نگار و رنگ هاي اصيل و گياهي كه در خلق آنها به كار گرفته شده، به كشور هاي خارج صادر مي شود. در هفتگل كارخانه سيمان و گچ سپيدان بسيار فعال ست و توليدا ت ن به سراسر ايران صادر مي شود. ضمنأ در هفتگل 27 كوره آهك پزي دایر است كه ضمن تأمين نياز استان، به سراسر ايران توليدا ت دیگرخود را صادر مي كند. با افتتاح جاده جديد كه هفتگل را در زمانی بسیار کوتاه به اصفهان متصل مي كند، اين اميدواري در جان ها حاصل است كه شهر از رونق بيشتري بر خوردار شود.

حدود جغرافيايي آب و هوا: شمال هفتگل محدود به شهرستان مسجد سليمان و ايذه و از سمت جنوب به شهرستان رامهرمز محدود مي شود مركز استان اهواز در شرق آن و سرزمين جانكي در غرب هفتگل واقع است.

 

 

کشاورزی و دامداری :

گندمكاري و جو كاري بصورت ديم است كه بسيار رواج دارد. در هفتگل 50 مرغداري وجود دارد كه در تأمين مواد پروتئني استان نقش بسيار مهمی ایفا می کنند. دامداري در هفتگل از رونق قابل توجهي برخوردار است و مواد لبني و مشتقات آن در داخل هفتگل به مصرف مي رسد.

 

مشخصات جغرافيايی :

 

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

 

طبيعت :

بر ستبر دشت سبزينه پوش كه جاي جاي آن را گل هاي وحشي شقايق و بابونه، نگين بار كرده، هنوز خطوط لوله هاي نفت و گازي حضور دارد كه نزديك به 70 سال از عمرشان مي گذرد. سيم هاي تلگراف بجا مانده از دوره ي حضور انگليس هم به موازات آنها ادامه مي يابد. پوشش گياهي ان منطقه معمولأ استپ هاي ك پشت و داراي بوته هاي كنگر، كتير، پونه، سير كوهي، خار شتر (خاروشت به زبان محلی)، درختان انار و نخل هاي پراكنده (در اطراف رغیوه و يا قبر سيد) است. در خيابان هاي شهر بويژه در كوچه (لين) و خيابان هاي مناطق شركتي، درختان برهان را مي بينيم.

در طبیعت وحشی آن، هنوز هم گاهگاهی روباهی گريزان، شغالی گرسنه، سوسمار و كل و قوچ را مي توان مشاهده كرد. زماني در اينجا، درندگانی چون پلنگ، يوز پلنگ، گرگ و كفتار و پستاندارانی چون گراز، آهو، بز كوهی و پرندگانی مانند كبك، تيهو، لک لک، شاهين و بسياری جوندگان و خزندگان ديگر وجود داشتند. متأسفانه نسل اكثر اين پرندگان و جانوران منقرض گرديده است.

بارش متوسط سالانه ي منطقه بين 200 تا 250 ميلي متر می باشد و آب و هوای آن تابعی از مناطق گرم و نيمه خشك فلات ايران است كه تابستان ها گرم و زمستان هايي ملايم دارد.در فصل بهار تمام دشت از گل و سبزه پوشيده مي شود. اقامتگاه پيترسن و دفتر كار جيكاك (اكنون در اختيار سازمان آموزش و پرورش قرار دارد)، يونيت هاي نفتي و چاه هاي نفت، تل عاشقي، منطقه فلوتين و ماماتين كه نخستين چاه نفت همزمان با مسجد سليمان در آن به نفت نشست. روستاي آسماري، روستاي سر تيوك و سد و چشمه ي شيرين آن، آبشار ملاراني كه در كنار آسياب هاي آبي به جامانده از دوران كهن است، يك مكان فرحبخش مي باشد.

رود هاي هفتگل: سرچشمه آنها از كوه هاي جانكي و ايذه است و نام آنها رود زرد (قابل شرب) و رود علا (الا) (مصرف كشاورزي دارد) مي باشد.

 

دوران انقلاب اسلامی :

 

دوران دفاع مقدس :

 

اقلیم و آب و هوا :

در زمستان سرد و خشك و تابستان بسيار گرم است، ماههاي پاييز از شدت گرما كاسته مي شود و در زمستان و بهار هوا از لطا فت خاصي برخوردار است كه جاذبه خوبي براي گردش گران دارد. ميزان نوسان هوا حداقل دماي هفتگل – 1 درجه سانتيگراد و حداكثر آن به 49 تا55 درجه سانتي گراد مي رسد.
ميزان بارندگي در سال 300 ميلي متر و ميزان رطوبت نسبي (درصد) ساعت 5/6 صبح 45 و در ساعت 5/12 ظهر 25 است.

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان