شهر بهبهان

مرکز شهرستان بهبهان

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

شهرستان بهبهان با مساحت 3195 کیلومترمربع در جنوب شرقی استان خوزستان واقع گردیده است. بهبهان دارای موقعیت کوهستانی و جلگه ای است، رودخانه مارون و خیرآباد در این شهر جریان دارند. بهبهان با دشتهای حاصلخیز و تپه ماهورها و ارتفاعات بلند و کوتاه و بخشهای کوهستانی و جلگه ای، شهری قدیمی است که سابقه آن به دورانهای عیلامی و پس از آن به دوره ساسانی میرسد. کشف جام برنزی کیدین هوتران موسوم به جام زندگی با 6 لایه متفاوت و نقوش داستانگویی و تابوت مفرغی و پارچهای متفاوت در حفاریهای باستان شناسی در سال های اخیر در این منطقه، سابقه این دیار را آشکارتر میسازد.

شهر ارگان یا ارجان یا ابرقباد، که به وسیله، قباد پادشاه ساسانی، برپا شده، در هفت کیلومتری شهر بهبهان فعلی قرار داشته است. بهبهان هم اکنون نیز یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی عشایر منطقه میباشد و بافتی مذهبی و سنتی دارد.

از جمله آثار مهم این شهرستان :

 • آثار جلگه تشون

 • آرامگاه امام رضا (ع) : متعلق به دوره صفوی

 • آرامگاه بشیر و نذیر : از بناهای دوره صفویه میباشد و در جنوب شرقی بهبهان قرار دارد.

 • 4پارک جنگلی و فضای سبز بن تشان

 • پل خير آباد

 • پل دیلمان

 • تپه خندق : در 18 کیلومتری شمال شهرستان بهبهان قرار دارد.

 • شهر باستانی ارجان : آثار بجا مانده از ارجان عبارتند از پل ارجان (پل دختر)، حمام ارجان و قنات ارجان.

 • کارونسرای دژ مهتابی : این کارونسرا یکپارچه از سنگ است که تاریخ ساخت آن در روزگار صفویه بوده است.

 • کتیبه های تنگ تکاب : در شمال شهر بهبهان واقع شده که شامل دو کتیبه به خط نستعلیق مربوط به دوران قاجاریه است.

 • مدرسه خیر آباد : این بنا در کنار رودخانه خیر آباد است که مربوط به دوران صفوی است.

 • مسجد جامع اتابکان : در شمال شهر بهبهان کنار رودخانه تاب و شهر قدیم ارجان قرار دارد این بنا منسوب به دوره اسلامی است.

بهبهان

بهبهان در جنوب شرقي خوزستان و در 205 كيلومتري اهواز و در نزديكي شهر تاريخي ارجان واقع شده است. پس از ويراني ارجان مردم آن در محل بهو (بهبهان) به معناي قصري كه اطراف باغ باشد شهر جديد را بنا كردند. نخستين نشانه هاي حضور انسان در اين دشت به هزاره ششم پيش از ميلاد باز ميگردد. شهرستان بهبهان يكي از شهرستانهاي استان خوزستان است كه از شمال غربي به شهرستان رامهرمز و از شمال شرقي به شهرستان كهگيلويه از شرق به شهرستان گچساران از جنوب به بندر ديلم و از غرب به بخش هنديجان محدود ميشود. از جاذبه هاي تاريخي اين منطقه ميتوان: آرامگاه ارجان، نقش برجسته هاي دوره اشكاني در تنگ سروك، حمام دوره سلجوقي، خرابه هاي دو پل و يك بند، خرابه هاي آتشكده خيرآباد و راسته بازار را نام برد.

صنايع و معدن

صنايع شهرستان به دو دسته صنايع دستي و ماشيني و كارخانه اي تقسيم ميشود. صنايع ماشيني نيز شامل صنايع سبك (صنايع غذايي، چوب و وسايط حمل و نقل) و صنايع سنگين (صنايع مربوط به نفت و انواع معادن و سنگهاي ساختماني) ميشود. كارخانه سيمان، آجر ماشيني، ملامين سازي، ظروف آلومينيوم، كابينتسازي و قندسازي از مهمترين كارخانه هاي اين منطقه محسوب ميشوند. از منابع و معادن زير زميني اين شهرستان ميتوان به نفت، سنگ هاي آهك، سنگ گچ، خاك، رس، شن و ماسه و مواد اوليه براي توليد سيمان اشاره کرد. وجود زمين هاي حاصل خيز براي كشاورزي، پتانسيل كافي منطقه براي دامداري، غني بودن از لحاظ معادن و منابع زيرزميني و شكوفايي صنايع اعم از صنايع دستي و ماشيني سبك و سنگين، بازرگاني اين منطقه را رونق بسيار بخشيده و برخي از مردم اين شهرستان داراي شغل بازرگاني هستند.

کشاورزي و دامداري

اين شهرستان به دليل شرايط خاص آب و هوايي (گرمسيري) و وجود رودهاي کارون و خيرآباد و داشتن خاك قابل كشت، اكانات مساعدي را براي گسترش بخش كشاورزي دارا ميباشد. انواع محصولات كشاورزي غذايي و محصولات كشاورزي صنعتي در اين منطقه به عمل ميآيد. مهمترين محصولات اين شهرستان گندم، جو، برنج، پنبه، چغندر قند، كنجد، بزرك و انواع صيفي جات بوده و اين شهرستان به لحاظ آب و هواي مساعد، شرايط رشد و رويشي را براي تمام محصولات ياد شده را دارا است. دامپروري در اين منطقه رواج داشته و عمدتا به صورت دامپروري سنتي ميباشد كه بوسيله طوايفي از ايلات در كهگيلويه و ترك قشقايی صورت ميگيرد. محل قشلاق اين ايلات هميشه بهبهان بوده و از گذشته اين شهر، مركزي براي داد و ستد ايلات به شمار ميرفته است.

مشخصات جغرافيايي

شهرستان بهبهان باوسعت 4/3743 كيلومتر مربع مساحت در منتهي اليه جنوب شرقي استان خوزستان واقع شده است. مركز آن شهر بهبهان است كه از نظر جغرافيايي بين 30 درجه و 36 دقيقه پهناي شمالي و 50 درجه و 14 دقيقه و 15 ثانيه درازاي شرقي نسبت به نصف النهار گرينويچ قرار دارد. اين شهرستان از شمال به استان كهگيلويه و بوير احمد و رامهرمز از شرق به استان كهگيلويه و بوير احمد، از غرب به شهرستان بندر ماهشهر از جنوب به استان بوشهر محدود ميباشد. آب و هواي بهبهان در همه فصول به جز تابستان معتدل و در تابستان گرم است. بر اساس سرشماري سال 1375 جمعيت شهرستان بهبهان 164074 نفر برآورد شده است. راه هاي شهرستان بهبهان عبارتند از:

جاده بندر ديلم – بهبهان – رامشير به درازاي 300 كيلومتر كه بهبهان در كيلومتر 80 اين مسير از بسمت ندر ديلم واقع شده است.

جاده بهبهان - رامهرمز به درازاي 80 كيلومتر

جاده بهبهان - اميديه به درازاي 65 كيلومتر

همچنین بهبهان دارای فرودگاه نيز ميباشد.

 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

اين ناحيه در روزگار باستان وجود داشته ومركز حكومت آن ابز قباد، قباد قره و ارگان نام داشت. شهر ارجان در روزگار ساسانيان در 12 كيلومتري بهبهان بنا گرديد. بعد از ويراني ارجان مردم به بهبهان فعلي نقل مكان كردند. در قرن چهارم هجري به گفته مورخين شهر ارجان پر جمعيت و آباد شده و ارگان خزانه فارس و عراق و بارانداز خوزستان و اصفهان شد. امروزه به گويش محلی بهبهان را بهبو ميگويند. واژه بهو به معني كوشك است. به نظر ميرسد آن عده از مردم ارجان كه به كوشك دشت آمده و آنجا ساكن شده بودند، از خانه هايي به سبك خانه هاي ارجان بنا كرده كه بهتر از بهو بوده اند. از اين رو آن را بهبو يعني بهتر از كوشك گفته اند. بهبهو به مرور زمان گسترش يافته و بهبهان شده است. برخي از مورخان وجه تسميه بهبهان را چنين نوشته اند كه ساكنان اوليه اين شهر در بهون يا سياه چادر زندگي ميكرده اند. بعدها خانه هايي ساختند كه بهتر از بهون بود و آنرا به ازبهان و بعد بهبهان ناميدند. به هر حال بهبهان در قرن هشتم هجري قمري شكل شهر به خود گرفت و از آن پس در شمار يكي از شهرستانهای استان فارس و بعد استان خوزستان در آمد. مقدسی در وصف آن مينويسد :

ارجان (بهبهان) ولايتی است بس مهم، دشتی و كوهستانی و دريايی پر از درختان نخل، انجير و زيتون، نعمت هاي آن فراوان است. ياقوت حموي درباره آن چنين ميگويد:

نخستين كسی كه ارجان را احداث نمود، قباد پسر فيروز بود، زمانی كه با روميان جنگيد دستور داد شهری در مرز فارس و خوزستان احداث كنند و آن را ابرقباد نام نهاد.

 

معرفی :

ديدنيها، گردشگری و میراث فرهنگی :

صنایع دستی و سوغات :

زیر ساختها، صنايع و معادن :

کشاورزی و دامداری :

مشخصات جغرافيايی :

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

طبيعت :

دوران انقلاب اسلامی :

دوران دفاع مقدس :

دستاوردهای انقلاب اسلامی :

اقلیم و آب و هوا :

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان