شهر باغملک

مرکز شهرستان باغملک

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

معرفی :

شهرستان باغملک با مساحت 2251 کیلومترمربع در شرق خوزستان واقع شده است. این شهر سرزمینی است که به جانکی معروف بوده است. منطقه جانکی دارای سابقه تاریخی چند هزار ساله بوده و در قدیم جزو مملکت عیلام بوده و آثاری مربوط به همان دوره در آنجا یافت میشود.

باغملک يكي از شهرستانهاي تازه تاسيس استان خوزستان است و تاريخ آن با تاريخ نواحي شمالي استان خوزستان درآميخته است. آورده اند كه باغملک نخست باغی پهناور و متعلق به حكمران آن منطقه بوده که رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركی در آمده است.

 

مشخصات جغرافيايی :

شهرستان باغملک يكي از شهرستانهاي استان خوزستان است كه در شرق اين استان قرار دارد و از شمال به ایذه از جنوب به شهرستان رامهرمز از غرب به شهرستان ملاثانی و از شرق به استان چهارمحال و بختياری (شهرستان لردگان) محدود ميشود.

شهرستان باغملک در مسير راه رامهرمز به ایذه قرار گرفته است. اين شهرستان از نظر جغرافيايي در 49 درجه و 53 دقيقه طول شرقي و 31 درجه و 31 دقيقه عرض شمالي و در ارتفاع 719 متری از سطح دريا واقع شده است. شهرستان باغملک از شمال به ایذه از جنوب به رامهرمز از غرب به حوالي سوسنگرد و از شرق به مرز استان چهار محال و بختياري و استان خوزستان محدود ميگردد. آب و هواي اين منطقه معتدل است. از مركز شهرستان باغملک سه راه آسفالت فرعي جدا شده است که عبارتند از:

1- راه باغملک – ایذه به سوی شمال شرقی به درازای 48 كيلومتر

2- راه باغملک – هفتگل به سوی جنوب غربی به درازای 44 كيلومتر

3- راه باغملک – رامهرمز به سوی جنوب غربی به درازای 57 كيلومتر

 

 

ديدنيها، گردشگری و میراث فرهنگی :

  • آرامگاه امامزاده ابراهیم : بر فراز تپه ای که سنگ آسیای منجنیق در کنار آن افتاده و آب رودزرد از میان آن دره میگذرد آرامگاه کوچک روستایی مطبقی قرار دارد که به امامزاده ابراهیم معروف است.

  • پل ساسانی : در کناره دره منجنیق، بر دو طرف بستر رودخانه زرد، آثار پل ساسانی به چشم میخورد.

  • محوطه منجنیق (نهر اربق) : منجنیق حد فاصل روستای منجنیق سفلی و منجنیق علیا و شهر باغملک در سمت شرق جاده باغملک به اهواز قرار دارد.

  • قلعه تل : در شمال باغملک میان راه باغملک ایذه در روستای قلعه تل واقع شده است. این بنا در دوره های زندیه، قاجاریه و تا اواسط پهلوی اول مورد استفاده بوده است.

  • کارونسرای ارغوانی : در بخش مرکزی باغملک واقع شده و مربوط به دوره اتابکان میباشد.

  • منطقه سیاحتی مال آقا : دارای طبیعتی بسیار زیبا و منطقه ای مناسب جهت استفاده اکو توریست ها میباشد و در عين حال داراي آثار تاريخي و فرهنگی نيز هست.

 

زیر ساختها، صنايع و معادن :

عمده ترين معادن شهرستان باغ ملک معدن نمك و گچ است. معادن ديگري نيز در اين شهرستان وجود دارد كه هنوز به مرحله بهره برداري نرسيده اند.

 

کشاورزی و دامداری :

كشاورزي، باغداري، زراعت و دامداري مهمترين شغل مردم شهرستان باغملک است. از محصولات کشاورزي آنها گندم، جو، برنج، بنشن، انواع ميوه، خرما و از توليدات بخش دامداري، فرآورده هاي لبني و پشم و دام زنده را ميتوان نام برد.

 

 

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

شهرستان باغملک در قديم جانكي نام داشته و نام آن مخفف جوان كي است كه نام طايفه اي از اكراد بوده كه در دوره اتابكان لر بزرگ به اين منطقه آمده و تا روزگار صفويه در اين نواحي ميزيسته اند. باغملک يكي از شهرستان هاي تازه تاسيس استان خوزستان ميباشد و تاريخ آن با تاريخ نواحي شمالي استان خوزستان در آميخته است. آورده اند كه باغملک نخست باغي پهناور و متعلق به حكمران آن منطقه بوده که رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركي در آمده است. از نظر تاريخي آن را به دوران حكومت شاه طهماسب اول صفوي نسبت داده اند كه نخست، طايفه اي به نام آل خورشيدي از ايلات بختياري در آن تسلط داشته و بعدها در روزگار شاه طهماسب دوم با پيروزي ايل زنگنه بر طايفه آل خورشيدي اين دو قوم با هم اختلاط يافته و مردم كنوني باغملک از آن دو طايفه هستند.

 

طبيعت :

شهرستان باغملک منطقه اي كوهستاني است كه از كوه هاي بادرنگان در شمال و كوه هاي زرين و ديوانه در جنوب تشكيل شده است. مهمترين پوشش گياهي منطقه را بلوط و افرا تشكيل ميدهند و از گياهاني كه كاربرد دارويي و صنعتي دارند، گل گاو زبان، خاكشير و گون كتيرا و پوشش گياهي مخصوص دام در اين منطقه ميرويند. روباه، شغال، گرگ، بز كوهي، قوچ، ميش، گراز، خرگوش، كبك، قرقاول در اطراف اين شهرستان ديده ميشوند.

هواي باغملک معتدل است. بيش ترين درجه حرارت در مركز اين شهرستان در تابستان ها به 42 درجه بالاي صفر و كمترين آن در زمستان ها به صفر درجه ميرسد. ميزان باران ساليانه اين شهرستان به طور متوسط 500 ميلي متر است.

 

 

 

صنایع دستی و سوغات :

 

 

 

 

 

دوران انقلاب اسلامی :

دوران دفاع مقدس :

دستاوردهای انقلاب اسلامی :

اقلیم و آب و هوا :

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان