شهر اندیمشک

مرکز شهرستان اندیمشک

شهرستانهای خوزستان

آبادان   امیدیه    اندیکا   اندیمشک   اهواز   ایذه   باغملک   باوی   بهبهان

خرمشهر   دزفول   دشت آزادگان   رامشیر   رامهرمز   شادگان   شوش   شوشتر

گتوند   لالی   مسجد سلیمان   ماهشهر   هفتگل   هندیجان   هویزه

اطلاعات شهر مرکز شهرستان

توضیحات

نام فعلی :

-

نامهای پيشين :

-

تاريخ اولين پيدايش :

-

جمعیت مرکز شهرستان (سرشماری 1385) :

-

فاصله جاده ای از تهران :

-

فاصله جاده ای از مركز استان (اهواز) :

-

ارتفاع از سطح دريا :

-

اطلاعات شهرستان

وسعت شهرستان (کیلومتر مربع) :

-

جمعیت شهرستان (سرشماری 1385) :

-

اقوام و طوايف ساكن :

-

گويش محلی :

-

تعداد بخش :

تعداد شهر :

-

تعداد دهستان :

-

تعداد آبادی مسکونی :

-

تعداد کل آبادی ها :

-

 

شهرستان اندیمشک با مساحت 3364 کیلومتر مربع در شمال غربی استان خوزستان واقع گردیده است. مهمترین منبع تامین آب اندیمشک رودخانه های کرخه و دز میباشند. این شهرستان از شمال به استان لرستان از شرق و جنوب شرقی به شهرستان دزفول و از غرب به استان ایلام محدود است.

 

نقاط ديدني

 • آرامگاه شاهزاده احمد در مانرو

 • پاي پل

 • پل صيحه (آباره عباس خان) : این آباره یک سازه آبی کم نظیر است که مربوط به دوره صفویه يا پيشتر از آن میباشد.

 • تپه طولایی : این تپه در 15 کیلومتری جنوب اندیمشک و در حوزه رودخانه دز واقع است.

 • شهر باستانی لوور

 • قلعه توران

 • قلعه زره

 • قلعه صالح آباد

 • ویرانه های شهر عیلامی زعفران دشت درمنگره

 

شهرستان انديمشک

اندیمشک در 158كيلومتري شمال اهواز و در دامنه هاي جنوبي زاگرس و در كناره خرابه هاي شهر قديمي لور واقع شده است. آب آشاميدني شهر اندیمشک در نمونه آب شناسي در ايران كم نظير و بيمانند شناخته شده و بهترين نوع آبطبيعي و زلال دراين سامان وجوددارد. آثار تاريخي اندیمشک را ويرانه هاي شهر ساساني لور، پل صيحه، بقعه شاهزاده احمد درمازو، قلعهرزه و ويرانه هايشهرايلاميزعفراندشت تشكيل ميدهد. مهمترين صنايع دستي شهرستان اندیمشک را قاليبافي، جاجيم بافي، گليم بافي و موجبافي تشكيل ميدهد. طرح قاليها بيش تر طرحهاي اصفهان و كاشان با نقش هاي شاه عباس و محلي است. قالي بافي در بيشتر روستاهاي اين شهرستان رايج است

 

کشاورزي و دامداري

شغل اصلي مردم اندیمشک كشاورزي ميباشد. محصول عمده اين بخش غلات ديمي بوده و گندم، جو، انار، انجير، سيب، گردو و انگور هم از ديگر محصولات اين شهرستان است.

 

مشخصات جغرافيايي

شهرستان اندیمشک از شهرستان هاي استان خوزستان است كه ازنظرجغرافيايي در 48 درجه و 21 دقيقه درازاي شرقي و 32 درجه و 27 دقيقه پهناي شمالي و در ارتفاع 150 متري از سطح دريا واقع شده واز شمال به استان لرستان، از جنوب به دزفول و شوش و از غرب به استان ايلام محدود ميشود. اين شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهواي آن گرم و خشك است. آب آشاميدني شهر اندیمشک در نمونه آب شناسي در ايران كم نظير و بيمانند شناخته شده و بهترين نوع آب طبيعي و زلال در اين سامان وجود دارد. شهرستان اندیمشک از نظر موقعيت راه هاي شوسه، اصلي و مركزي داراي اهميت ميباشد.

 

راه هاي ارتباطي

 • آزاد راه اندیمشک دزفول به درازاي 10 كيلومتر

 • جاده آسفالته اصلي اندیمشک – سد دز به درازاي 25 كيلومتر

 • بزرگراه اندیمشک اهواز به درازاي 152 كيلومتر

 • جاده آسفالته اندیمشک – دهلران به درازاي 170 كيلومتر

 • جاده آسفالته اندیمشک – پل دختر به درازاي 105 كيلومتر

 • جاه آسفالته اندیمشک – دره شهر در استان ايلام به درازاي 135 كيلومتر

 • راه آهن سراسري نيز از اين شهر عبور ميكند.

 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

اندیمشک واژگون شده هندي مشك است كه در كنار خرابه هاي شهر قديم لور و اري ترين ساخته شده است. لور شهري آباد بوده كه مورخين نيز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطي به بعد از آبادي آن کاسته شده و پس از آن رو به ويراني نهاده است. در روزگار فتحعليشاه قاجار شخصي به نام حاج صالح خان مكري (حكمران شوشتر و دزفول) در كنار ويرانه هاي باستانی شهر لور دژي ساخت و آنرا قلعه صالح آباد ناميد، تا اين كه در اواخر دوره قاجاريه روستاي صالح آباد در 2 كيلومتري اين دژ بوسيله ايل سگوند ساخته شد كه شامل سياه چادرها و كپرهاي اين ايل و برخي از مهاجران لر بختياري بود. اما ديري نگذشت كه راه آهن سراسري جنوب افتتاح شد و سياه چادرها و كپرها از ميان رفته و صالح آباد، اندیمشک ناميده شد. از اين روزگاران اندیمشک راه گسترش و پيشرفت را پيمود. شهر اندیمشک شهري توريستي و از نظر موقعيت راه هاي شوسه، اصلي و مركزي مهم ميباشد، زيرا تنها شهري است كه استان خوزستان، لرستان و كرمانشاهان را به هم ارتباط ميدهد. در سمت شمال شرقي شهر، دشتي باير است كه از قديم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزميني است كه به نام ايلام از آن ياد ميشود.

 

طبيعت در شهرستان انديمشک

در 13 كيلومتري جاده اندیمشک به اهواز جاده اي منشعب ميشود كه پس از 120 كيلومتر به دهلران ميرسد. چشمه معدني دهلران به فاصله 5 كيلومتري شمال آن از زمين خارج ميشود. دراين منطقه دره وسيعي وجود دارد كه بوي سولفور آن از فاصله دور به مشام ميرسد. آب اين چشمه از دسته آب هاي كلرورسولفاته و بيكربناته كلسيك گرم ميباشد و خواص درماني فوق العاده اي دارد. مردم منطقه به منظور درمان بيماري هاي روماتيسمي، درد مفاصل و استخوان از آب اين چشمه استفاده ميكنند.

 

اندیمشک

اَندیمِشک نام یک شهر و همچنین یک شهرستان در استان خوزستان ایران است. اندیمشک دارای معدن شن، سنگ و گچ در ایستگاه شهبازان است. راهآهن آن گلوگاه راه آهن تهران اهواز است و راه آهن آن خود، ناحیه مستقلی است. در تابستان گرمای هوای اندیمشک تا حدود 56 درجه نیز رسیده است. فصل سرد آن پر باران است.

 

تاریخچه

معادن سنگ آهک و دولومیت چناره در شمال شهر ستان اندیمشک در مجاورت روستای بیدرویه قرار دارد که ذخایر آن در حال بهره برداری است و حدود 100 سال قابل بهره برداری می باشد.

 

دوران جنگ

در 4 آذر ماه 1365 وحشیانه ترین حمله هوایی و بمبارانی که پس از جنگ ویتنام در جهان صورت گرفته بود توسط حدود 150 هواپیمای عراقی در قالب 3 اسکادران در اندیمشک صورت گرفت.

 

آثار تاریخی و باستانی

این شهرستان به واسطه قرار گرفتن در مجاورت تمدن باستانی ایلام دارای مناطق و اشیای باستانی فراوانی میباشد اما متاسفانه این مناطق باستانی به علت عدم توجه مسئولین ناشناخته ودر حال غارت است. زیارتگاه شاهزاده احمد از جمله دیدنیهای منطقه است که در دل کوهستانهای شمالی این شهر قرار دارد. قلعه قاسم در شمال اندیمشک از مناطق دیدنی دیگر با دره ها و چشمه های زیبای و صخره های دیدنی و مناسب برای صخره نوردان است.

کرانه های دو دریاچه سدهای کرخه و دز بسیار دیدنی بویژه در فصول زمستان و بهار است. آب این دریاچه ها دارای ماهیهای بزرگی از نوع شیربت، سونگ و بتک و قزل آلای سیاه است.

 

معرفی :

ديدنيها، گردشگری و میراث فرهنگی :

صنایع دستی و سوغات :

زیر ساختها، صنايع و معادن :

کشاورزی و دامداری :

مشخصات جغرافيايی :

وجه تسميه و پيشينه تاريخی :

طبيعت :

دوران انقلاب اسلامی :

دوران دفاع مقدس :

دستاوردهای انقلاب اسلامی :

اقلیم و آب و هوا :

نمودار سالانه حداکثر دما و رطوبت در شهرستان