آبشار شوی

مشاهده موقعیت این مکان در عکس ماهواره ای گوگل
(اتصال به اینترنت ضروری است)

آبشار شِوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است. شوی در گویش لری بختیاری نامی زنانه به معنی لطافت است. آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان، و با فاصلهٔ اندکی از استان لرستان و در بین کوههای سرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع شده‌است.

توصیف آبشار
آبشار شوی، پس از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به سد دز در استان خوزستان می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

مسیر دستیابی
در مسیر ایستگاه راه آهن تله زنگ، در مسیر آبشار از میان روستای بسیار زیبای دادا و از دل درختان انار وکشتزارهای شوی باید عبور کرد.درنزدیکی آبشار امامزاده سیدمحمود قرار دارد که به عنوان یک نگین در این روستای زیبا می‌درخشد.سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی وجهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌روند.برای رسیدن به آبشار شوی سه مسیر وجود دارد.

مسیر اول از طریق ایستگاه راه‌آهن تله زنگ می‌باشد.
مسیر دوم از طریق شهرستان دورود می‌باشد.
مسیر سوم از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل است.
مسیر سوم به تازگی مورد ترمیم قرار گرفته‌است ،از دزفول به سمت منطقه شهیون پنج کیلومتری پیر (گوشه) مسیری مناسب و ماشین رو قرار دارد که تا نزدیکی آابشار ادامه دارد و پس از آن یکی دو ساعت کوهنوردی ساده‌ای که مسیری بسیار خوش منظره دارد و همچنین آبشار کوچک و زیبایی در مسیر قرار دارد.

با توجه به نزدیکی موقعیت جغرافیایی آبشار به محدوده استان لرستان، اختلاف نظرهایی پیرامون قرار داشتن این آبشار در محدوده این استان وجود دارد. بسیاری از منابع استان لرستان، از این جمله وبگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان و برخی از خبرگزاری‌های نیمه‌رسمی نیز بر این امر تاکید داشته‌اند. این در حالیست که به استناد نقشه‌های موجود در کتب گیتاشناسی، نقشه‏‌های تقسیمات کشوری، منابع دولتی، مختصات جغرافیایی، آبشار شوی در محدوده استان خوزستان و شهرستان دزفول ذکر شده‌است.